Для чого розумні лічильники

Основна задача лічильників для ресурсних компаній, ОСМД та УК  – своєчасний точний облік електроенергії споживачів для отримання балансу та отримання оплати за рахунки.

А для споживачів розумні лічильники МТХ дають можливість зменшити витрати на електроенергію, завдяки максимальному переходу на нічне споживання електроенергії. Часто споживачі противляться такій схемі споживання, але ті хто знаходиться в країнах Європи внаслідок війни з росією вже зрозуміли всі переваги та звикли до такого режиму.

Наразі – лічильники є найпростішим засобом економії електроенергії і рішенням для тих, хто переходить на електроопалення внаслідок дефіциту газу і подорожчання твердого топлива.

Також потрібно розуміти, що необхідно берегти не тільки власні ресурси, а й ресурси держави, які в складний військовий час дуже обмежені. Розумні лічильники дозволяють вирівнювати графіку навантаження за рахунок нічного споживання та зменшенні навантаження в години “пік”.

Така схема споживання населенням із застосуванням багатотарифних лічильників, дозволяє суттєво знизити оплату за електричну енергію, економити паливо генеруючим компаніям, організувати ефективний дистанційний контроль електроспоживання за рахунок смарт-систем та Автоматизованій системі комерційного обліку електричної енергії (АСКОЕ) зі зменшенням відповідних витрат для споживачів.

Що потрібно знати про фази, тарифи і зони.

Для кінцевих споживачів спочатку потрібно зрозуміти поняття поняття “фази”, “тарифи” та “зони”, які вони часто плутають. Коли говоримо про фази, то маємо розуміти, що йдеться про тип підключення. За кількістю фаз бувають однофазні та трифазні лічильники (перші використовуються для однофазних мереж, другі – для трифазних). Коли ж говоримо про тарифи або зони, то це інформація про облік за різними цінами. І власне за кількістю тарифів є однотарифні (однозонні) та багатотарифні (багатозонні) прилади обліку електроенергії.

Кінцевих споживачів, тобто населення, цікавить перш за все, як зменшити оплату за електроенергію, тому необхідно розуміти, чим відрізняються однотарифні лічильники МТХ від багатотарифних або багатозонних, як їх ще називають. “Багатотарифним” лічильник називають, тому що ми розраховуємося за електроенергію за тарифами. А поняття “багатозонний” передбачає розуміння, що доба поділена на зони – піки і напівпіки, день і ніч”.

Для побутових споживачів існує двоставкова й триставкова система тарифікації за електроенергію. Двоставкова передбачає розрахунок за день в період часу 7.00-23.00 і ніч 23.00-7.00. Нічний тариф менший за денний на 50%, тобто для нарахувань застосовується коефіцієнт 0,5. Таким чином з 23 години вечора й до 7-ї ранку за електроенергію можна платити вдвічі менше, ніж за звичайним тарифом.

Скільки це в грошах?

Двозонна система обліку:

Вартість кіловат в денний час з 7:00 до 23:00 становить: до 100 кВт⋅год – 0,9 грн за кіловат-годину, а вище 100 кВт⋅год – 1,68 грн за кіловат-годину. 

В нічний час з 23:00 до 7:00 тариф вдвічі нижчий: до 100 кВт⋅год – 0,45 грн, а понад 100 кВт⋅год – 0,84 грн.

Тризонна система  обліку:

Передбачає плату за ніч 23.00-7.00, пік або ранковий час – 8.00-11.00 або вечірній час – 20.00-22.00 та день. І напівпіки – 7.00-8.00; 11.00-20.00; 22.00-23.00. Нічна електроенергія дешевша від денної на 60%, тобто для нарахувань застосовується коефіцієнт 0,4. Напівпік означає застосування коефіцієнту 1, отже плата ідентична до денної. Пік передбачає застосування коефіцієнта 1,5, тобто за ці 5 годин доведеться платити в півтора рази дорожче, ніж за денні години.

Таким чином, триставкова система не дуже вигідна для побутових споживачів, тому що вечірній пік (20.00-22.00) – це якраз ті години, коли всі люди вдома після роботи й щось готують на плиті, в мікрохвильовці, дивляться телевізор, перуть у пральній машині, прибирають пилососом. Саме тому побутові споживачі частіше використовують двоставкову систему – день і ніч, аніж триставкову.

“Споживач, який використовує двозонний облік, завжди платить менше, ніж би мав платити за загальним тарифом. Щодо тризонного обліку, то його треба уважно застосовувати, тому що може виявитися, що оплата за ним може стати більшою, ніж за загальним тарифом. Люди, які обирають триставковий тариф, мають чітко знати, що їх електроприлади працюватимуть вночі і будуть вимкнені під час пікових навантажень, бо тоді вони платитимуть на 50% більше від загального тарифу”, – зазначає Галина Петрушка, речниця ПрАТ “Львівобленерго”.

Користуватись зонними тарифами дають можливість багатотарифні лічильники МТХ національного виробника TeleTec, що входить до складу групи компаній Infomir, який більше 15 років займає лідируючу позицію на ринку серед виробників електротехнічного обладнання. Основна задача – це споживати енергію тоді, коли вона коштує дешевше. Майже всі сучасні побутові прибори можливо запрограмувати на роботу на певний час. Хоча це не звично для деяких мешканців, але це вигідно.

Скільки можна зекономити

За підрахунками спеціалістів, користуючись багатотарифним лічильником, можна досягнути загальної економії на сплаті за світло в межах від 15 до 25% (якщо рахувати день і ніч разом) без зміни звичного стану життя.. Економія за споживання електроенергії саме в нічний час може становити 50%. Все залежить від бажання людини економити та обсягів споживання. У разі використання електроенергії для опалення, підігріву води тощо економія може бути вагомою.

“За статистикою використання двотарифних електролічильників, приблизно 25% споживання електричної енергії відбувається в період дії нічного тарифу, коли ціна на 50% менша від звичайної вартості електроенергії, – каже Галина Петрушка. – Тому якщо, наприклад, взяти щомісячне споживання в обсязі 300 кВт⋅год (середня величина щомісячного споживання електричної енергії – більше 200 кВт⋅год) за існуючих тарифів на електроенергію, то місячна економія становитиме приблизно 60 грн”. Саме тому люди, які розуміють свою вигоду, встановлюють нові лічильники. За статистикою, наприклад, у Львівській області багатотарифні прилади обліку щорічно встановлюють приблизно 5-6 тисяч споживачів.

Нічний тариф вигідний абсолютно для всіх, але вигода залежить від обсягів споживання. Чим більше споживаєш – тим більш вигідно. Тобто сім’ї, які користуються бойлерами, електричними котлами, теплими підлогами, можуть суттєво економити, якщо вмикати ці прилади в нічний час. Якщо йдеться про приватний будинок, де є газова та електрична системи опалення, то вдень вигідно вмикати першу, а вночі – другу.

Термін окупності лічильника

Перехід на багатотарифні лічильники МТХ, в першу чергу, залежить від обізнаності людей. Не складно сісти й подивитися свій графік споживання електроенергії, кількість спожитих кіловатів і прорахувати, чи буде вигідно ставити багатотарифний лічильник. Якщо місячне споживання електроенергії становить 300 кВт⋅год, то термін окупності багатотарифного лічильника в середньому складе 30 місяців, тобто 2,5 роки.

Якщо такий прилад обліку встановлюється в рамках інвестиційної програми компанії-оператора системи розподілу (обленерго), то ця послуга безкоштовна для клієнта. Водночас, якщо споживач не потрапляє під цю програму, він може самостійно встановити собі такий прилад обліку в разі власної потреби і бажання. Комплексна послуга від оператора системи розподілу щодо встановлення таких лічильників, залежно від типу лічильника коштує в середньому від 1811,06 грн для однофазного приладу обліку та від 3375,80 грн – для трифазного. У суму входить вартість лічильника, монтажу (встановлення), опломбування та параметризації. Однак споживач може самостійно придбати багатозонний лічильник, а в компанії замовити його монтаж і параметризацію. До слова, деякі компанії скасували плату за параметризацію.

Як встановити багатотарифний лічильник

Найдешевший однофазний лічильник МТХ1 коштує 1440 грн., трифазний МТХ3 – 2940 грн. З початку 2022 року компанія TeleTec випускає всі лічильники з дистанційною системою передачі даних за замовчуванням. Тобто, придбавши найдешевший лічильник ви вже маєте можливість використовувати його в системі АСКОЕ в вашому ОСМД або керуючій компанії без заміни за вимогою. Це нововведення робить лічильники МТХ унікальними за пропозицією, тому що на ринку України не представлені моделі конкурентів з такими характеристиками та ціновою політикою. 

Щоб встановити лічильник вам потрібно звернутись в обленерго, який обслуговує ваш район, містечко або селище, придбати лічильник згідно з вимог обленерго та надати його енергетикам для монтажу, а також оплатити їх послуги та послуги параметризації, тобто програмування для багатотарифний режим. Зазвичай представники компанії дають рекомендації щодо моделей лічильників в вашому районі, житловому будинку, кварталу, тощо. Це обумовлено тим, що в різних будівлях можуть використовуватись різні моделі лічильників та виробників, може бути наявна автоматична система обліку електроенергії (АСКОЕ) або планується її побудова. Якщо такая система працює в вашому будинку або в житловому об’єкті, ви змушені придбати тільки лічильник виробника, на якому побудована система. Лічильники різних виробників не інтегруються між собою.

Далі, як правило, на протязі двох тижнів до вас за попередженням завітають енергетики та встановлять вам новий лічильник. Старий лічильник представники енергетично компанї забирають собі, тому що встановлений прилад обліку після монтажу за замовчуванням стає власністю ресурсної компанії. Це дивує багатьох споживачів, але ця процедура в рамках законодавства чинна.

Встановлення дорогих лічильників, які використовують дистанційну передачу даних, поки що від побутових споживачів не вимагається. Проте обленерго можуть безкоштовно (за свій рахунок) ставити їх (міняти старі лічильники на нові) за інвестиційними програмами.

Чому обленерго йдуть на це? Такі лічильники електроенергії мають багато функцій, зокрема: дистанційну передачу даних, можливість дистанційного відключення за несплату, можливість контролювати ваше споживання, перевищення встановлених за договором лімітів тощо. Дані функції є корисними для обленерго та місцевих електромереж в керуванні системою та отриманні васних оплат за споживання, тому за інвестпрограмами ставлять тільки такі лічильники. Отже, люди, які потрапляють під заміну лічильників, можуть отримати їх безкоштовно. Наприклад, у Полтавській області таким чином встановлено близько 50 тисяч багатотарифних лічильників у 2021 році.

Безкоштовно встановлюють багатотарифні лічильники також у столиці. “ДТЕК Київські електромережі щороку безкоштовно (за кошти інвестиційної програми компанії) встановлює багатозонні прилади обліку”, – розповідає Юрій Коломійчук. Зі слів фахівця, на сьогоднішній день у Києві двозонним тарифом користуються 105 тисяч клієнтів. 2019 року за цією програмою встановили 20 тисяч таких лічильників, у 2020-му в планах встановити ще 28 тисяч приладів обліку.  Звісно, кожен зі споживачів, хотів би потрапити  у перелік тих, кому новий багатотарифний лічильник поставлять безкоштовно. Проте це лотерея. І вона вигідна, насамперед, тим, хто її проводить – обленерго. Адже люди не знають, коли потраплять під таку “заміну” й тому купують прилади обліку за власні гроші. 

Клієнт звертається до компанії (особисто в Центр обслуговування клієнтів або через дистанційні канали), робить замовлення, обирає прилад обліку, заповнює необхідні документи, оплачує послуги. Після цього людині призначають день для встановлення лічильника та встановлюють у визначений час прилад обліку. “До речі, лічильник взагалі не треба самостійно забирати. Ми самі привеземо його і встановимо”, – додає Юрій Коломійчук.

“Ми також практикуємо безконтактну форму замовлення у зв’язку з карантином – через онлайн-платформу, – розповідає Галина Петрушка, речниця ПрАТ “Львівобленерго”. – Далі людина отримує рахунок електронною поштою. Після його оплати протягом двох тижнів працівники компанії встановлюють прилад обліку. Тобто з моменту оплати мине не більше 14 днів”.

Згідно з чинними правилами роздрібного ринку електричної енергії, послуги зі встановлення чи реконструкції приладів обліку відбуваються за рахунок споживача. Подальша експлуатація багатотарифного лічильників, а саме – планова перевірка, заміна, інше технічне обслуговування – за рахунок обленерго.

Чимало споживачів, які замінили лічильник новим, зауважують, що оплата зросла. 

Споживачі задають питання, чи можливо, винне програмування, після якого лічильник накручує більше кіловатів, ніж було за старого лічильника? 

Якщо раніше у вас стояв індукційний лічильник (старий чорний круглий), то після встановлення електронного споживання електроенергії дійсно зростає,  не на багато, але помітно. А головне – не у всіх споживачів. Причина – у високій чутливості цих лічильників. Вони рахують споживання приблизно від 0,002 А, тобто 20-25 міліампер вже враховують”. Також це пов’язано з тим, що старий лічильник рахував з великою похибкою за рахунок старих технологій.

Дійсно, що на збільшення споживання нарікає чимало споживачів, однак,, це не залежить від програмування. Просто лічильник рахує все ваше споживання, в тому числі увімкнені у розетку зарядні пристрої, телевізори та інші прилади в режимі очікування.  Техніка стала більш точною, більш якісною та більш чутливою. Старі лічильники не завжди  рахували електроенергію, яку помалу споживали увімкнені в “режимі сну” прилади, а тепер вона обліковується. В основному це помітно тим, кому встановлювали лічильники в рамках інвестиційних прогам і хто не користується перевагами обліку “день-ніч”.

Наприклад, за інформацією НКРЕКП, телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВт▪год на місяць, музичні центри – в середньому 8 кВт▪год, DVD-плеєри – 4 кВт⋅год, комп’ютери — 3,6 кВт⋅год. Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в “режимі сну” може досягати 350-400 кВт⋅год на рік.

Як вибрати лічильник

Деякі фахівці радять робити вибір в інтернеті та орієнтуватись на відгуки споживачів. Ми не радимо, і це пояснюється тим, що вибір лічильників досить бюрократична справа, зафіксована енергетиками, про яку ми пояснювали вище в розділі – Як встановити лічильник. 

Моделей лічильників багато. Національних виробників в Україні залишилось тільки два, один з яких компанія TeleTec, яка пропонує лічильники МТХ та систему Jooby RDC. Однофазні лічильники мають 16 років міжповірочний інтервал, трифазні – 10 років. На всі моделі дійсна гарантія 5 років. Це максимальні показники на ринку. 

На протязі багатьох років “не свідомі” енергетики встановлювали лічильники російських брендів, які завозили нелегально до країни та які встановлювати ми категорично не рекомендуємо. Щодо західних аналогів, то вони значно дорожчі, ніж вітчізняні і сервісне обслуговування їх забезпечує продавець, а не компанія-виробник, що викликає сумніви до їх якості.

Чи потрібно переходити на багатотарифні лічильники – звичайно так. Особливо про це рекомендується впроваджувати ОСМД та керуючим компаніям, які можуть економити та 100% контролювати споживання мешканцями.

Що таке модулі, АСКОЕ і чим корисне для ОСМД та УК

Для того, щоб лічильник працював в автоматичній системі передачі даних (АСКОЕ), його комплектують модулем передачі даних. Лічильники МТХ мають на борту комунікаційні інтерфейси найпопулярніших технологій в світі, такі як TWI (Токова петля), PLC, LoRaWAN, GSM/GPRS.

TWI або Токовая петля – проводний інтерфейс, може застосовуватись в старих багатоквартирних будинках з поганою системою живлення, а також новобудовах. Це бюджетний вид АСКОЕ, але потрібно прокладати кабелі для з’єднання з лічильниками та роутерами. Також можливо використовувати конвертори інтерфейсів для долучання різних лічильників. Серед енергетиків таке рішення називають “Одеський дворик”, тому що саме для таких об’єктів воно ідеальне. Для ОСМД та УК його вигідно використовувати в невеликих старих житлових об’єктах з поганою енергетичною інфраструктурою, щоб виправити отримання даних, або в новобудовах, але потрібно закладати встановлення кабелю разом з побудовою мережі, а не після. 

PLC – найпопулярніший інтерфес для системи АСКОЕ в світі, досить швидкий та ефективний. Він зданет швидко передавати дані на певні відстані, легко масштабується да адаптується в систему багатоквартирного будівництва. Він не потребує мереж, а передає дані за участю існуючої електромережі. PLC дозволяє отримувати дані про споживання кожні 15, 30, 45, 60 хв або добові, в залежності від налаштувань, також графікі навантажень та контроль мережі, , а все результати зберігати в журнал подій. Також Для зчитування потрібні роутери, які є зовсім не дешеві. Будувати систему АСКОЕ з PLC вигідно для ОСМД та УК в одному багатоповерховому будинку  або декількох, отримуючи 100% збір даних за любих умов. Лічильники МТХ мають не високу ціну та побудова АСКОЕ є вигідним і не складним рішенням, вона дає високі показники даних, які ОСМД та УК використовують для зведення балансів та отримання своєчасної оплати за споживання. Для сільської місцевості така технологоія не підходить.

CSD/GPRS – використовується для альтернативної енергетики – сонячні станції (СЕС), вітрові станції (ВЕС). Система АСКОЕ на базі технології CSD/GPRS передає дані за допомогою мережі мобільного зв’язку GSM/GPRS та через інтернет.  Плюси системи – надійність передачі даних, простота та відсутність УСПД, ретрансляторів та інших пристроїв. Мінус – оплата послуг зв’язку оператору мережі. Даний тип АСКОЕ призначений для отримання з одиноко розташованих об’єктів на великій відстані один від одного. Це можуть автозаправні станції, залізничні станції, дачні кооперативи, мало заселені міста, сонячні станції, вітрогенератори.

LoRaWAN – бездротовий радіо модуль передачі даних. LoRaWAN або LPWAN (Low-Power Wide-Area Network) – технологія передачі даних по радіоканалу для мереж з великою щільністю пристроїв, яка відноситься до класу технологій Інтернету речей (IoT). Особливість — низьке енергоспоживання (low-power) та широке територіальне охоплення (wide-area). Переваги – дальність, швидкість та енергоефективність. Це сучасна, найефективніша та фінансово вигідна технологія, яку можуть використовувати ОСМД та УК в свої діяльності. 

Лічильники з LoRaWAN не потребують проводної мережі, ідеально підходять як для сільської місцевості, так і щільної міської забудови. Дані вони передають через базову станцію, яка може монтуватись як зовні так і всередині приміщень. Дані транслює мережевий сервер (Network Server), далі вичитування та обробка даних відбувається засобами програмного забезпечення. Збір даних у межах однієї базової станції може відбуватися з десятків тисяч пристроїв. Опитування приладів обліку на площі кварталу/району/міста відбувається без проміжного обладнання.

Таким чином, реалізував систему АСКОЕ на базі цих технологій керівництво ОСМД або керуючої компанії має змогу легко отримувати 100% дані про споживання електроенергії абонентами, зводити баланс, знаходити недостачі без фізичного відвідування помешкання та зняття показать руками, виставляти рахунки, своєчасно отримувати оплату за споживання, виявляти крадіжки та обмежувати споживання у разі несплати. Також має значення невелика вартість системи: базові станції коштують в декілька разів дешевше, ніж марштрутізатори PLC, лічильники передають дані навіть  у вимкненому стані за рахунок батареї.

Отже, існує достатньо методів для економії, які дозволяють зменшити витрати завдяки свідомому ставленню до енергоресурсів. А це відповідно позначиться на сумах, зазначених у платіжках за житлово-комунальні послуги, зокрема за електроенергію.